כתיבת ספר משפחתי


יבואו ימים שהזכרון החי יומר בתמונות ודפים, ויבואו ימים מאוחרים יותר שבהם הסרטים שעשינו בראיונות, ההקלטות שילוו את הדפים, יחיו את הדמות המתרחקת במעבה הזכרון המתבגר. דורות רבים אחרי אותה גיבורת ספר ואותו מרואיין יוכלו לשוב ולהתחבר אליהם – ולא פחות מכך להתחבר לעצמם.
שהרי הגזע הוא הפירוש המובהק לענפים, לפרחים ולפירות שיצאו ממנו במהלך הדורות.
לעיתים, בעיקר בגיל צעיר, החיים נראים כחדשים לגמרי. אך ההתבגרות מלמדת ש'אין חדש תחת השמש', דה ז'ה וו, המסך הזה כבר עלה פעם, רק השחקנים השתנו וכעת אנו על הבמה. אבל בתמונה הקודמת היו כאן אנשים שלימדו אותנו איך עוברים כעת את מבחן הבד, ויותר טוב.
כך נוצר חיבור בין דורי אמיץ.
לקראת סיום הספר אנו מבקשים מבני הדור הצעיר לכתוב לסבא ולסבתא דברים, מה שבדרך כלל לא קורה ללא כתיבת ספר אישי. אז הם נכנסים לתוך עצמם, מנביטים תחושות כנות ושוזרים תהילות לדור שמעל, ומגיע להם.

כתיבת ספר משפחתי זהו תהליך מבורך שמאיר לכל המשפחה. הביחד מתחזק, מתעמק, והזהות המשפחתית הופכת מובהקת יותר, מלוכדת יותר.
הכבוד שמוקרן על דור המייסדים המשפחתי בא בזמן: כשבני הדור המבוגר חשים לעיתים ששוב אין מי שמתעניין בסיפוריהם, בני דור הביניים עסוקים במשפחה ובפיתוח אישי מואץ - בא פרוייקט כתיבת סיפור חיים ומחזיר את בני הדור המבוגר למרכז הבמה: מתעניינים בהם, לפרטים ולפרטי פרטים, מחיים עבורם עולמות שלמים, נופים ודמויות שהיוו חלק ממרקם חיים שבמרוצת החיים נזנח והנה, שב ופרח וקם לעיניהם.

הכתיבה על האדם נותנת לו תחושת חשיבות מוצדקת: מעין מראה גדולה ניצבת למולו בגילו, והוא מביט בה משתאה: אני הוא גיבורן של כל ההתרחשויות המדוברות? האמנם זאת אני עשיתי, את הלימודים, הקריירה, ההתמודדות והניצחונות הקטנים והגדולים?
וזו תחושה כה מרוממת ומעצימה! חייבים לתת להם זאת!
 

"מי אני
מי אתה...

מה שהיינו פעם מזמן"

כתיבת ספר משפחתי הינה תהליך מעצים, מבריא ומחזק, שכל משפחה חייבת אותו לעצמה.
"פעם מזמן... מה עוד מביא אותך תמיד אל אותה ילדות נשכחת" - כתב המשורר יעקב גלעד, דברים שלמדנו מהם הרבה בכתיבת ספר אישי. זאת מפני שקריאת הספר המשפחתי אכן מלמדת רבות על המרואיינים, אך גם לא מעט על בני המשפחה האחרים, הקוראים עצמם. שהרי לא פעם שבות על עצמן אותן התלבטויות, אותו צורך בהכרעות ואותן התמודדויות עם אתגרי החיים.

התרשמות מן הסיפורים שנכתבו בספר המשפחתי נוטעת בנו תחושה שיש מי שכבר הלך בדרך הזו.
ואם הצלחנו ועמדנו בקשיים, אנו מבינים לא פעם מנין היה לנו הכח. כי ספר משפחתי מעניק כוחות. הוא מפרש עבורנו את התמונה הנאמנה של 'מי אני, מי אתה', כל מה שגדלנו עליו והצמיח אותנו.
 


תהליך כתיבת ספר משפחתי

למידע נוסף אנא מלאו את הפרטים
 ונחזור אליכם בהקדם:
סיפור משפחתי
 
מכון קורות: טלפון: 1-800-202-156   |   דןא"ל: office@machonkorot.co.il
מכון קורות: טלפון: 1-800-202-156   |   דוא"ל: office@machonkorot.co.il